قريبا….. جامعة تركية ستفتتح فرعا لها في مدينة الباب السورية)

مقالات
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

  Türk Üniversitesi Suriye'nin Bab şehrinde bir şube açacak


Halep'in Bab el-Şarki kentinin yerel konseyi, Türkiye'nin güneyindeki Şanlıurfa eyaletinde Harran Üniversitesi yönetimiyle bir ilçe açmak için bir anlaşmaya vardığını doğruladı.

 

34481815 2229506063976113 2591522831921577984 n


Yerel meclis başkanı Jamal Othman, üniversiteyle yapılan anlaşmanın ve resmi imzalamanın bir ay sonra gerçekleşeceğini belirterek, üniversitenin yeni şubesinin Eylül ayında öğrenci almaya başlayacağını da sözlerine ekledi.


Harran Üniversitesi'nin şubesi, üniversite yönetiminin gözetiminde ve kentin yerel konseyi ile koordineli olarak, Bab kentinin güneyinde (eskiden ortaokul çocukları), Zamzam Caddesi'nde yer alacaktır.


Üniversite dalında başlangıçta mühendislik ve fen fakültelerini (matematik, fizik, kimya) içerecek pek çok bilimsel ve edebi dal bulunmaktadır.Teknoloji, tıp ve ekonomi gibi gelecekte de diğer uzmanlıkları da sağlayacaktır.


Bunun için Harran Üniversitesi'nin yönetimi, Türk ordusu ve Özgür Ordusu fraksiyonları tarafından kontrol edilen bölgelerde Kuzey Suriye'de bir şube kuracak.


Üniversite, Bab, Tripoli ve Afrin gibi alanlarda gençlerin çalışmalarını tamamlayabilmeleri için bir öğretim elemanı oluşturmaya çalıştıklarını ekledi.


Fırat ve zeytin dalı sürecinin kalkanı sonra, üniversite tarafından yapılan açıklamaya göre, binlerce genç kayıt edebilmek ve üniversiteye giriş edecek güvenli alanlarda gençlere, daha iyi eğitim sağlamak amacıyla Üniversite City kapıyı açmak için karar verildi.

 

daıiğiıodıo6rd


Aynı bağlamda, üniversitenin altyapı çalışmalarının ve hazırlıklarının yapıldığı kapıda Kolej binasına ithaf edilen binalarda Harran Üniversitesi'nden bir heyet vardı.

 

34845518 2229506030642783 2924884964937826304 n


Ramazan’ın Ramazan’ın aktardığı sözlerinde, "Ülkemizdeki insani yardım çabalarına yardım etmek amacıyla, burada gençlerimiz için umut kapısı olmak istiyoruz."


Ramazan ayına göre üniversitede öğretim dili Türkçe, Arapça ve İngilizce olacaktır.


belirlenmesi sonrasında anlaşma iki ay geliyor ait Üniversitesi Harran açtı onun Suriye öğrencilere kapılarını tarafından kontrol alanlarda ücretsiz ordusu ve Türk kırsal arasında Halep, dalları ve bölümler arasında, yine öğrencilere gerekli etmek için geçerli girmek için, Yabancılar "yo" düzeyinde tarama testi üniversite.
Türk kabinesi, Gaziantep Üniversitesi'ne ait olan Mezarlarda mesleki eğitim için ortaokulun açılmasını onayladı.